O2 dieta

Klíčová slova: antioxidanty, volné radikály, jablečný ocet, olivový olej, středomořská strava, detoxikační dieta

Ne, není to dieta vytvořená na míru zákazníků jednoho z telefonních operátorů. Tento stravovací režim slibuje, že při jeho dodržování se stanete nejen krásnější a štíhlejší, ale především se naučíte milovat skutečně zdravé jídlo.

O2 dietaPrincip diety:

Dieta je založená na příjmu jídel a potravin s vysokým množstvím antioxidantů neboli nutričních látek, které tělo chrání před působením volných radikálů. Ty mají na svědomí i tak závažné choroby, jako jsou rakovina nebo srdeční onemocnění. Namísto počítání kalorií a odvažování dávek jídla kontrolujete proto množství tzv. ORAC bodů (schopnost pohlcovat oxidační radikály). Tyto body určují, nakolik má daná potravina právě zmíněný antioxidační efekt.

Co slibuje:

  • Výrazné zlepšení zdravotního stavu.
  • Příliv nové energie.
  • Úbytek přebytečných kil.
  • Vymizení chuti na nezdravé potraviny.
  • Preventivní působení proti rakovině a srdečním nemocem.

Pro koho je určena:

Je vám blízká středomořská strava? Chcete se cítit zdravě a lehce? Máte v rodině genetickou zátěž srdečními chorobami? Pak tuto dietu určitě vyzkoušejte. Sedne také všem, kteří chtějí zkusit něco jiného, než je jen monotónní počítání kalorií.

Povolené potraviny:

Celozrnné obiloviny, nízkotučné mléčné výrobky, libové maso, ryby, luštěniny, olivový olej a bylinky. Dopřát si můžete téměř neomezené množství zeleniny a ovoce. Překvapivě vás čekají také takové lahůdky, jako jsou víno a čokoláda? Přestože jde především o příjem zmíněných ORAC bodů, je třeba kontrolovat i na energetickou hodnotu - zvlášť pokud vám jde nejen o zlepšení zdravotního stavu, ale i zhubnutí.

Zakázané potraviny:

O2 dieta nezakazuje, ale spíše doporučuje omezit pečená jídla, průmyslově upravené potraviny "bez tuku" a "bez cukru", smažené pokrmy, tučná masa, limonády, sladkosti, bílý cukr a potraviny s nasycenými mastnými kyselinami.

Výhody:

  • Velkým benefitem této diety je fakt, že kromě receptů a doporučených potravin obsahuje také tipy na hubnutí, vzorové jídelní plány, stravovací deník. Mimo to podporuje dostatek spánku, pohybu, ale dokonce i pravidelnou sexuální aktivitu.

Nevýhody:

  • Experti tvrdí, že přestože jsou potraviny bohaté na antioxidanty určitě zdravé, nelze je a priori doporučit také k hubnutí. O2 dieta je navíc chudá na kalcium a mléčnou bílkovinu a množství doporučených kalorií je vhodné pouze pro ženy s malou pohybovou aktivitou.

Upozornění: Přestože je tato dieta zcela jistě zdravá, její účinky na hubnutí nelze přímo prokázat.

Zdroj: Web MD