Pojďme si zaplavat!

Publikováno: 13.12.2014Kategorie: Sportovní aktivity, Pomoc při hubnutí

Začínáte se cvičením nebo si chcete svůj cvičební program rozšířit? Zauvažujte nad plaváním, určitě nebudete litovat.

Pojďme si zaplavat!Pokud chcete začít s nějakým aerobním cvičením, ale tušíte, že to nebudete zvládat, ať kvůli nadváze nebo jen díky chatrné kondičce, nebojte se vrhnout do vody a začít s plaváním.

Plavání nezatěžuje klouby, procvičí každý sval, pomůže s problémy s páteří a naučí Vás i správně dýchat. Navíc je dokonale vhodné i pro těhotné ženy, protože dítě není v děloze ohroženo žádnými otřesy. Také je například skvělé brát miminka do vody s sebou, protože vodní prostředí působí kladně na jejich psychiku. Pro plavání zkrátka mluví spousta faktorů. Navíc se po něm nikdy necítíte tak uřícení, jako třeba po běhu nebo aerobiku. Různé styly plavání více baví a mohou přinést i rozlišné výsledky.

 
Prsa
Jsou spíše odpočinkovým plaváním, ale pokud si poctivě uvědomujete pohyb, dobře působí hlavně na stehenní svaly. Pozor! Jako jedna z mála technik zatěžuje krční páteř, proto je nejdůležitější dýchat do vody a nebát se hlavu do vody uvolnit.

Kraul
Je obtížnější a nejefektivnější, co se pohybu ve vodě týče. Při správném provádění zlepšuje dýchání a využívá hlavně svaly rukou a ramen.

Znak
Znak je mírně odpočinkový, protože můžete ležet na vodě a sem tam udělat líný pohyb. Přesto při poctivém provádění stimuluje nohy, bříško a ruce.

Splývání
Pokud jste poctivě doplavali, není vůbec na škodu zůstat ještě chvíli ve vodě a na hadině se uvolnit. Zklidníte tak srdce i dýchání a budete se zaslouženě cítit jako na obláčku.

Rady na závěr

  •  Nikdy nezapomínejte vydechovat do vody. Dýchání musí být rytmické: čtyři doby nádech, čtyři doby výdech.
  •  Hlídejte teplotu vody. Neměla by být nižší než 28°C, proto (hlavně v létě) pozor na přírodní koupaliště.
  • Pro výsledky plavte vždy poctivě aspoň půl hodiny třikrát týdně, nebo kombinujte s jiným aerobním cvičením.

Autor: Pavla Vojtová, Zdroje: LehkaVaha.cz