Zhubněte horkou jógou

Publikováno: 26.3.2012Kategorie: Fitness aktivity, Pomoc při hubnutí

Potřebujete se uprostřed podzimu zahřát a zároveň udělat něco pro svou kondici a zdraví? Vyzkoušejte hot jógu - klasické jógové pozice prováděné při teplotě, která směle konkuruje teplotám v tropickém pralese.

Zhubněte horkou jógouHot jóga vychází z tradiční hatha jógy, ale s tím rozdílem, že cvičení probíhá ve speciálně upravené a vyhřáté místnosti. Teplota v sále se pohybuje mezi 38 a 42 °C a zvýšená je také vlhkost vzduchu. Připravte se tedy na to, že se pěkně zapotíte. Hot jóga je vhodná téměř pro každého, pouze s výjimkou dětí do 12 let věku, těhotných žen do 3. měsíce těhotenství a osob, které trpí srdečním onemocněním. Zajímavostí je, že na jedné lekci cvičí společně začátečníci i pokročilí, pouze jednotlivé pozice provádí na různých stupních obtížnosti.

Zlepšíte si imunitu

Proč se hot jóga cvičí v teple? "Jógové pozice prováděné v teple umožňují provádět pohyby plynuleji, dochází k rychlému zvýšení flexibility celého těla, vybalancování všech svalů. Zbavujete se stresu a napětí v těle, po lekci se cítíte uvolnění. Díky teplu se také zvyšuje srdeční tep, stoupá tepová frekvence a jóga se stává účinným kardiovaskulárním cvičením," říká instruktorka a majitelka studia Hotyoga42 (www.hotyoga42.cz) Petra Daňhelová. Během jedné lekce, která trvá standardně 90 minut, procvičíte celé tělo. Jednotlivé pozice na sebe plynule navazují a mají speciální systém, v jakém pořadí se provádějí. Díky vysoké teplotě dochází také k detoxikaci jednotlivých orgánů, zlepšuje se imunita organismu a zvyšuje se kapacita plic.

Zhubněte horkou jógou
Na jedné lekci cvičí společně začátečníci i pokročilí, uzpůsobuje se pouze obtížnost pozic.

Shoďte kila

"Při hot józe dochází k zrychlení a upravení metabolismu těla, a při pravidelném cvičení hot jógy tak můžete výsledky vidět velmi rychle. Nejen že hubnete, ale zároveň se vám postava zpevňuje a tvaruje do žádoucích tvarů," tvrdí Petra Daňhelová.

Podstatné je vydržet do konce

Nalákali jsme vás? Počítejte s tím, že první lekce bude náročná a dá vám zabrat. Nikdo po vás ale nebude hned na začátku chtít, abyste prováděli úplně všechny pozice. "Podstatné je, abyste vydrželi a neodešli z místnosti. Když budete cítit, že už skutečně nemůžete, posaďte se, odpočiňte si, ale nevzdávejte to," říká Petra. "Zvolna dýchejte a uvidíte, že po chvíli se tělo zklidní a vám bude zase lépe." Zkušení jogíni tvrdí, že s každou lekcí hot jógy zvládáte teplo lépe a lépe a po několika hodinách vám již ani nepřijde, že cvičíte v takovém horku.

Jógová etiketa (nejen) pro lekce hot jógy

  • Na lekci přicházejte zásadně včas. Kvůli sobě i ostatním cvičencům.
  • Před hodinou se můžete osprchovat a použijte jemný deodorant. Ne parfém!
  • Před lekcí 2-3 hodiny nejezte. Pokud jdete na ranní hodinu, snězte pouze lehkou snídani. Necvičte na lačno.
  • Místo klasického jógového oblečení zvolte krátké šortky a sportovní podprsenku.
  • Do sálu si berte s sebou pouze podložku, vodu, osušku a klíček od skříňky v šatně.
  • Vždy cvičte dle svých možností, pokud potřebujete, můžete se na chvíli posadit
  • Po cvičení odcházejte ze sálu potichu a v klidu.

 

Autor: Pavla Maříková, Foto: Studio hotyoga42

Nepřehlédněte
Odborníci a firmy
Klub Diana
Klub Diana
Okres Praha-město
AlfaEnergie s.r.o.
AlfaEnergie s.r.o.
Okres Most
ANDY'S Salon
ANDY'S Salon
Okres Pardubice
ANIČKA
ANIČKA
Okres Zlín
Facebook