Vyběhněte! A to i v chladném počasí.

Publikováno: 18.10.2014Kategorie: Fitness aktivity, Sportovní aktivity

Rána jsou stále chladnější, ale to stále nevadí tomu, aby si člověk nemohl jít zaběhat. Jogging se nedoporučuje až při mínus deseti stupních, tak směle do toho.

A to ať ráno před prací (nebo i do práce, pokud to není tak daleko) nebo odpoledne, když ještě občas vykoukne hřejivé slunce. Nemusíte se bát prochladnutí, když se budete běhu věnovat správně. Během chvilky se zahřejete a přitom nehrozí (protože jogging je založen na pomalém, klidném běhu) že by Vám chladný vzduch snad přinesl zápal plic.

Vyběhněte! A to i v chladném počasí.Ideální je běh ve dvou. Zlepšíte svou kondičku a ještě si můžete popovídat. Vyzvěte svou kamarádku, kamaráda, partnera či partnerku a vyrazte spolu. Dvacet až třicet minut, pomalé tempo, aby zbýval dech na povídání a hlavně pro zábavu. Jen nezapomeňte na správné kladení nohou, aby z nepozornosti nedošlo k úrazu. Začátečníci, a vlastně i pokročilí, si mohou ulevit rychlou chůzí. I to jogging povoluje.

Důležitou roli hraje i výběr bot. Běhat se dá sice v každé obuvi (a některé dámy bravurně zvládají i běh o podpatku vysokém), ale pokud se i po běhu chcete cítit, jako byste měli nohy v bavlnce, a zároveň ochránit svou nožní klembu, šlachy, svaly i páteř, měli byste své boty vybírat pečlivě.

Jak vybrat správnou obuv?

Nejprve si položte otázku: Kudy budete běhat? Pokud jsou Vaším cílem polní cesty a lesy, jsou vhodnější volbou pevnější boty s tlustou podrážkou a nepromokavou vrstvou. Pevný povrch cesty uvítá i tenčí boty z lehkého materiálu, podrážky by i tak měly být pevnější. Pokud máte nadváhu nebo preferujete větší pohodlí, budou Vám vyhovovat odpružené boty. Jejich jedinou nevýhodou je, že při došlapu pohlcují část energie a musí se tedy vyvíjet o trochu víc síly pro další krok. Což nakonec není vůbec na škodu a až je zujete, budete běhat lehčeji a rychleji.

Bota by měla dobře sedět. Rozhodně nesmí tlačit nebo se vyzouvat. Na to nikdy nezapomínejte a nevěřte větám typu: "Však ony se prošlápnou."

Ponožky?

Téměř stejně důležité jako boty jsou také ponožky. Nejlepší jsou ty s pevnější špičkou i patou z kvalitního materiálu. Některé ponožky mají i zpevněné chodidlo. Všeobecně platí, že kde seženete dobré boty, seženete i dobré ponožky. Nebojte se vzít si do chladného počasí třeba i lyžařské podkolenky, pokud Vám dobře padnou, určitě si tím neuškodíte. Naopak.

Autor: Pavla Vojtová, Zdroje: LehkaVaha.cz

Nepřehlédněte
Odborníci a firmy
Klub Diana
Klub Diana
Okres Praha-město
AlfaEnergie s.r.o.
AlfaEnergie s.r.o.
Okres Most
ANDY'S Salon
ANDY'S Salon
Okres Pardubice
ANIČKA
ANIČKA
Okres Zlín
Facebook