V rytmu zumby

Publikováno: 15.8.2012Kategorie: Fitness aktivity, Sportovní aktivity

Vloni zaplnilo pražskou halu O2 arény přes 3 500 fanoušků zumby. Letos to bylo jen o pár stovek méně. Zumba se skloňuje ve všech možných pádech a jen málokdo vůbec netuší, "o co tady jde". Ještě před pár lety ale o zumbě vědělo jen pár nadšenců - dnes jde bezpochyby o celosvětový fenomén. Co za ním stojí a jak zumbu vnímají samotní klienti? Jde spíše o tanec, nebo fitness cvičení?

V rytmu zumbyPřestože se u nás zumba učí teprve několik posledních let, její historie je poměrně dlouhá. Zumba jako dynamický fitness program, který v sobě kombinuje prvky aerobního cvičení a latinskoamerických tanců, totiž vznikla již v roce 1999. Samotný vznik zumby je bezesporu zajímavý. Její zakladatel Alberto Perez, dnes známý spíše jako Beto, si jednou zapomněl přinést na hodinu aerobiku svoje cédéčka. Bohužel u sebe neměl nic jiného než latinskoamerickou hudbu, a tak mu nezbývalo než improvizovat. A jeho lekce se setkala s obrovským úspěchem... Od té doby jeho klienti nechtěli nic jiného než právě tanec v latinském rytmu, přesto s určitým nádechem fitness. A zumba byla na světě.

Jedna velká párty

V současné době existuje hned několik různých stylů a typů lekcí zumby. Všechny však v sobě spojují kroky salsy, reggaetonu, merengue, někdy se přidávají i prvky tanga a dalších tanců. Po úvodním zahřátí se střídají rychlejší a pomalejší písničky, takže jde v podstatě o intervalový trénink, při kterém dochází k intenzivní námaze a pocení. Nikdo vás však nenutí striktně dodržovat kroky a nějaká taneční pravidla. "Vždy záleží na pojetí lektora. Jsou hodiny zumby, které jsou více taneční, a jiné naopak více fitness. Lektorů je po celém světě mnoho, a tak si každý může vybrat dle svého gusta. Je lepší vyzkoušet více lektorů a pak si vybrat toho, který vám vyhovuje," doporučuje lektorka zumby Martina Hanušová. Zumba má jednoduché motto - užít si tanec, pohyb a na lekci se dobře bavit. Ne náhodou se proto lekce zumby připodobňují k jedné velké párty.

Druhy zumby:

Zumba toning - posilovací zumba s činkami
Zumbatomic - zumba uzpůsobená dětem
Aquazumba - zumba ve vodě
Zumba gold - lekce v pomalejším tempu určená především pro seniory
Zumba sentao - zumba se židlemi

Taneční partner není třeba

Právě fakt, že zumba by měla být především zábava, a nikoliv cvičební dril, stojí za jejím úspěchem. "Myslím si, že zumba je tolik oblíbená proto, že je dostupná každému bez ohledu na věk nebo fyzické či taneční schopnosti. Téměř každá žena (stále ještě na hodinách zumby převládají ženy) navíc ráda tančí a na hodinách zumby může projevit, jak hudbu cítí, a nepotřebuje k tomu tanečního partnera," říká Martina Hanušová. "Lekci si každý může uzpůsobit podle svého, nikdo nepočítá kroky ani nesleduje, zda je vše 100% podle instruktorky. Nikdo také neřeší, zda má někdo o pár kilo více či méně, což se jinak ve fitness často stává."

Hodina vám uteče jako nic

Přestože mnoho skeptiků tvrdí, že zumba se tančí v příliš rychlém tempu, než aby mohlo docházet ke spalování tuků, pravdou je, že spíše záleží na daném instruktorovi, jak rychle zumbu povede. Mnoho lekcí se odehrává skutečně ve "zběsilém" tempu, kterému těžko stačí i pokročilý cvičenec, ale najdete i klidnější hodiny, které odpovídají aerobnímu tempu a pásmu spalování tuků. Tvrdí se, že za jednu lekci můžete spálit až 500 kalorií, což je srovnatelné se spinningem nebo během. Díky zábavné a hravé atmosféře však o námaze téměř nevíte. A to je to, co většinu "zumbistů" a příznivců jejího tancování baví.

ANKETA

Zeptali jsme se několika vyznavaček zumby na jejich postřehy:

 1. Jak jste se k zumbě dostala? Kdy a kde jste se o ní poprvé doslechla?
 2. Jaký jste měla pocit na první lekci? Co vám utkvělo v paměti?
 3. Vnímáte zumbu spíše jako tanec, nebo cvičení?
 4. Co vás na zumbě nejvíce baví (hudba, pohyb, přátelé apod.)?

Tereza, 35 let

 1. Téměř před třemi roky jsem hledala pravidelné cvičení. Původně jsem se chtěla vrátit k aerobiku, který jsem cvičila před tím, než jsem otěhotněla, ale pak jsem v rádiu slyšela o novém cvičení zumbě. Tak jsem to zkusila a už jsem u toho zůstala.
 2. Nadchla mne již první písnička. Miluji latinskoamerickou hudbu a tanec, takže bylo rozhodnuto. Z první hodiny mi asi utkvělo vyprávění o tom, jak vlastně zumba vznikla...
 3. Nepřemýšlím nad tím, jestli je to tanec, nebo cvičení. Někdy o zumbě mluvím jako o tančení, někdy jako o cvičení. Tanec jako takový má své pravidla a většinou je dost přísný na odchylky. U zumby je to jiné. Nakonec je jedno, jestli jdete pravou, nebo levou nohou, uděláte otočku, nebo ne. Jde o to, si to pořádně užít, vyblbnout se, zasmát se a účinně spalovat kalorie.
 4. Na zumbě mě právě baví hudba, pohyb i přátelé. Důležitý je také instruktor. Většinou to bývá tak, že si zvyknete na toho svého "nejlepšího" a nikoho jiného už v podstatě nepřijímáte a s nikým jiným si to tak skvěle neužijete. Naše instruktorka vymýšlí i různé akce pro zpestření, například s převleky nebo zajímavá místa - a to se teprve pobavíme.

Lucie, 32 let

 1. Asi před 2,5 lety jsem se o zumbě dočetla v jednom časopise. Psali, že jde o úžasnou novinku na hubnutí, která spojuje tanec a aerobik dohromady. Řekla jsem si, proč to nevyzkoušet, a tak mne to nadchlo, že jsem u toho již zůstala.
 2. První pocit byl úžasný, ale zároveň jsem si říkala, že kroky se asi nikdy pořádně nenaučím.
 3. Pro mne je zumba spíše tanec.
 4. Na zumbě mne baví úplně všechno. Tanec, kroky, lidé, celková atmosféra, ale i pestrobarevné oblečky apod.

Zuzana, 25 let

 1. Poprvé jsem se o zumbě doslechla v jednom televizním pořadu, ale ten pravý impuls k tomu, abych se vydala na svou první lekci, byla až má kamarádka.
 2. Pocit euforie a také fakt, že nejsem jediná, které všechny kroky nejdou na 100 %.
 3. Na rozdíl od většiny já vidím zumbu spíše jako cvičení.
 4. Jde o zumbu celkově a ta v sobě zahrnuje hudbu, choreografii, přátelskou atmosféru a radost z pohybu.

Autor: Pavla Maříková, Zdroje: LehkaVaha.cz

Nepřehlédněte
Odborníci a firmy
Klub Diana
Klub Diana
Okres Praha-město
AlfaEnergie s.r.o.
AlfaEnergie s.r.o.
Okres Most
ANDY'S Salon
ANDY'S Salon
Okres Pardubice
ANIČKA
ANIČKA
Okres Zlín
Facebook