Šlápněte do pedálů a vyrazte za lepší postavou i dobrodružstvím

Publikováno: 21.2.2013Kategorie: Sportovní aktivity, Osobní trenéři

Dovolená all inclusive, celé dny na pláži a večery strávené u baru s pokřikujícími animátory, kteří se ve vás snaží vzbudit nadšení pro karaoke. Že to není nic moc pro vás? Užijte si letos svou dovolenou jinak - aktivně a ve sportovním duchu. A proč ji třeba nestrávit celou na kole? Tajemství cykloturistiky odhaluje stále více lidí. Jde totiž o mnohem více než jen o "jízdu na kole".

Šlápněte do pedálů a vyrazte za lepší postavou i dobrodružstvímCyklistika dokáže nabídnout vše, co si jen vymyslíte: zábavu, dobrodružství, udržení kondice i lepší postavu. Je pro rodiny s dětmi, party přátel i ty, kdo dávají přednost solitérnímu trávení volného času. Může to být pohybová aktivita o výkonu i odpočinku. Že se benefit cykloturistiky v podobě prostředku pro navrácení štíhlé postavy dá krásně zkombinovat s péčí o miminko, potvrzuje i třicetiletá Veronika: "Po porodu jsem potřebovala zhubnout asi deset kilo. Začala jsem jezdit na kole a dcerku jsem měla ve vozíku. Po každé vyjížďce jsem ještě přidala cviky na břicho a záda, které mi doporučil trenér, a do půl roku jsem byla zpět na své váze před otěhotněním."

Výhody cykloturistiky

  • Ideální aktivita pro redukci váhy a formování spodních partií ? na rozdíl od zmíněné prolenošené dovolené se tak můžete po týdnu stráveném na kole vrátit o pár kilo lehčí.
  • Na kole můžete vyrazit po Čechách i do zahraničí. Spousta států je na nadšence na dvou kolech připravena ? od ubytování přes dobře značené cyklostezky v terénu i trasy ve městě až po ubytování s uskladněním kol.
  • Oproti běhu si při jízdě na kole šetříte klouby kolen a kyčlí, což je ideální právě pro osoby s nadváhou.
  • Cyklistika je jedním z mála sportů, které lze provozovat s celou rodinou od poměrně útlého věku dětí.

Velkých stehen se nebojte

Při jízdě na kole se zapojují velké svalové skupiny, dobře se udržuje pravidelné tempo a díky tomu snadno dosáhnete aerobního pásma. "Všeobecnou zásadou pro hubnutí je pracovat dlouhou dobu s relativně nízkou intenzitou. Na kole člověk často vydrží déle, pokud si například povídá se spolujezdcem. To není vůbec na škodu. Souvislý hovor vám značí, že jste v tzv. spalovací zóně, kdy tělo využívá tuky jako zdroj energie," vysvětluje instruktorka indoor cyclingu Eva Kupková. Není také pravda, že by vám na kole narostla velká stehna nebo lýtka. "Já osobně jsem toho zářným příkladem, kdy mi po mnoha letech aerobiku a spoustě dalších činností nohy a zadek zhubly až na indoor cyclingu. Základem je ale dobře sestavená hodina a profesionální instruktor, který lekci povede cyklisticky a nebude vás hnát do anaerobní zátěže."

Myslete i na spolujezdce

Před každým delším cyklistickým výletem (nemluvě o celé dovolené na kole) je vhodné zkontrolovat svůj dvoukolý povoz. Nic totiž nenaštve víc, než když vám po pár kilometrech spadne řetěz nebo píchnete kolo. Pokud teprve plánujete nákup kola, neřešte jen různé vychytávky (za které mnohdy zaplatíte zbytečné peníze navíc), ale také fakt, na jakém kole pojede váš doprovod. "Když jsme se s přítelem seznámili, měl on téměř profesionální kolo a já jen obyčejné, na kterém jsem jezdila už na střední. Naše společné vyjížďky jsem tedy spíše protrpěla. Teprve ve chvíli, kdy jsem investovala do lepšího, začala jsem si i já naše společné výlety užívat," popisuje svou zkušenost Lenka.

Univerzálnost hraje prim

Jakmile se dostanete do té správné party cyklistů, nevyhnete se diskuzi, zda je lepší kolo silniční, horské, či trekkingové. Přes mnoho extrémních názorů je pravda, že to posledně jmenované je nejuniverzálnější, a proto vhodné pro většinu rekreačních jezdců. Lze na něm jezdit jak na přírodních cestách a v lese, tak i na silnici a asfaltu. Horská kola naopak využijete především, pokud máte rádi adrenalin a baví vás hory, kopce a nebojíte se nějakého toho "drncání". Silniční kolo by naopak takovou cestu nemuselo přežít. To je určeno opravdu na jízdu po hladkém silničním povrchu.

Jezdit se dá i s miminkem

Chystáte se na cyklovýlet s opravdu malým děťátkem? Pak budete potřebovat také dětskou sedačku nebo vozík, který lze připevnit za kolo. Oboje má své výhody. Vozík je ideální pro kojence a na delší trasy. Dítě je v něm lépe chráněné před pádem, hmyzem, ale také sluníčkem. Navíc v něm může pohodlně i spinkat. V sedačce to bude zase více bavit starší děti - budou mít z výšky mnohem lepší výhled. Pro vozík i sedačku však platí, že i dítě musí mít cyklistickou helmu!

Na kolo můžete i organizovaně

Ale vraťme se k naší cyklodovolené, zmiňované hned v úvodu. Pokud si netroufáte vyrazit na několik dní na kole na vlastní pěst, pátrejte po cestovkách, které pořádají hromadné cyklovýlety například na Korsiku, do Provence nebo třeba ?jen? po Čechách. Takový zájezd je vždy doprovázen autobusem, který je k dispozici, když už nemůžete, a veze vám také vaše zavazadla. Dopřát si ale můžete i luxusnější verzi s ubytováním v několikahvězdičkovém hotelu, kdy na vyjížďku vyrážíte vždy z jednoho místa. Ať tak či tak, je dobré začít trénovat alespoň několik týdnů před dovolenou, aby sportovní nápor nezpůsobil tělu šok. Takže již na nic nečekejte a - šlápněte do toho!

Co patří do správné cyklistické výbavy:

  • Helma - patří k povinné výbavě dětí do 18 let, nezbytná je však pro všechny. Měla by dobře sedět, nikde netlačit ani byste se v ní neměli potit.
  • Rukavice - chrání dlaně při pádu a především vám v nich nebudou podkluzovat řidítka.
  • Cyklistické brýle - není nic nepříjemnějšího než jet dlouhou cestu proti sluníčku, popřípadě mhouřit oči proti prachu, který se víří u cesty.
  • Ledvinka nebo batoh s nádrží na vodu a brčkem - takto můžete pohodlně doplňovat tekutiny i za jízdy.
  • Vychytávky - držák na mapu, stojánek na láhev apod. vám cestu přinejmenším zpříjemní.

Autor: Pavla Maříková, Zdroje: LehkaVaha.cz