Rozhýbejte rodinu. Víme jak na to!

Publikováno: 21.5.2012Kategorie: Sportovní aktivity, Zdravá výživa

Byli jste v raném věku tím dítětem, které nesnášelo hodiny tělocviku, a teď, ač dospělí, máte k pohybu stejný odpor jako tenkrát? Možná hrozí, že vaše dítě na tom je (a v dospělosti bude) podobně. Zkuste se zamyslet nad svým přístupem ke sportovním aktivitám - a nejen kvůli svým potomkům.

Rozhýbejte rodinu. Víme jak na to!Sport neznamená jen udržování zdraví a kondice. Pomáhá udržovat pocit sounáležitosti, učí spolupráci mezi jednotlivými členy týmu a přináší zábavu.

Nabízíme vám tipy, které mohou pomoci zapojit celou rodinu do sportu tak, aby to všechny bavilo.

 

Staňte se sami aktivnějšími rodiči

 1. Nejprve zkuste vypnout televizi. Ano, čtete dobře. Pokud patříte k těm rodičům, kteří považují sledování nekonečných seriálů za vrchol zábavy, je jasné, že k pohybu máte dál než ostatní.
 2. Dalším krokem je začít se hýbat - začít můžete zvolna.
 3. Přemýšlejte, co vás motivuje k pravidelnému pohybu.

Zkusit můžete následující podpůrné prostředky:

 • Vytvořte si cvičební plán
  Když uvidíte jasný řád, co kdy máte dělat, můžete si lépe naplánovat čas. Bude tak těžší vymlouvat se na špatně zorganizovanou práci, kvůli které prostě musíte cvičení vynechat.
 • Zvolte aktivity, které vás baví
  Možná to zní jako banální rada, ale pokud nemáte rádi běhání, a přesto budete chtít během prvního týdne překonat světový rekord ve vytrvalostním běhu, pravděpodobně s tím za pár dní skončíte s bolavým tělem a slovy, že už sport nechcete nikdy vidět, natož provozovat.
 • Přidejte se k ostatním
  Pokud neradi cvičíte sami, choďte na skupinové lekce.

Udělejte dětem z pohybu zábavu

Ať už máte doma teenagera, nebo dítě v předškolním věku, platí jedno pravidlo: nikdo není příliš malý, nebo naopak moc starý na to, aby se hýbal. Mají vůči sportování stále výhrady? Pokuste se jim hodiny strávené pohybem ještě zpříjemnit a motivovat je.

Aktivity pro malé děti

Udělejte z procházky malé dobrodružství
Můžete vymyslet vlastní "bojovku", vyhlásit malou odměnu za počet ujetých kilometrů. Vděčným způsobem, jak děti nalákat i na poměrně dlouhou trasu, je "hledání pokladů", tzv. geocaching.

Hrajte jednoduché, aktivní hry
Hrát si je dětem vlastní. Pamatujete si, co byly vaše oblíbené hry? Vyprávějte o nich dětem a zkuste nějakou z nich obnovit.

Aktivity pro děti školou povinné

Zvažte kolektivní sporty
Tento věk je ideální pro nastartování strukturovaných aktivit nebo kolektivních sportů. Je pro ně důležité, že je na školní zápas jen neodvezete, ale občas se i zůstanete dívat a fandit. Dejte jim najevo, že vás zajímá, co dělají.

Podporujte děti ve venkovních aktivitách
Přišli za vašimi dětmi kamarádi? Nenechte je sedět u počítače nebo televize. Pošlete je ven a nechte pracovat jejich představivost při vymýšlení outdoorových her.

Aktivity pro teenagery

Omezte jim dobu pro televizi a počítač
Sledování televize, hraní her na počítači nebo mobilním telefonu - nad tím vším dohromady by měli strávit maximálně dvě hodiny denně (čas, kdy používají počítač pro domácí úkoly, by měl být navíc). Pokud vaše děti nedělají nic jiného než výše uvedené aktivity, čas jim začněte omezovat zvolna.

Zapojte je do plánování
Místo počítače jim ale budete muset nabídnout jiný, zajímavý program. Zapojte je do plánování trávení společného času - budou mít pocit důležitosti a snáze přijmou změny.

Autor: Jana Vápeníková, Zdroj: Web MD