Proteiny vs sacharidy

Publikováno: 4.1.2015Kategorie: Zdravá výživa, Pomoc při hubnutí

Mnoho lidí nemá úplně jasno, jak nakládat s proteiny a sacharidy. Matoucí jsou i diety založené na těchto dvou složkách stravy. Pojďme si v tom udělat trochu jasno.

Ve Vašem jídelníčku nesmí chybět ani proteiny ani sacharidy. Vaše tělo se z nich přímo skládá a obě složky se doplňují. Sacharidy dopravují krevním řečištěm proteiny ke svalům, tudíž když oslabíte příjem sacharidů, proteiny nenajdou cestu ke svalům a svaly budou slábnout. V opačném případě zůstanou nevyužity sacharidy a mohou se pak zaměřit na ukládání tuků. Proto by Váš jídelníček měl být vyvážený a měli byste denně přijmout zhruba stejné množství sacharidů i proteinů.

Přesto, pokud chcete vyzkoušet nějakou dietu, která se zakládá na omezení jedné z těchto složek, stručně Vám je shrneme:

Sacharidová dieta
Proteiny vs sacharidyKrmí tělo hlavně kvalitními proteiny. Lidský organismus využívá sacharidy jako hlavní zdroj energie a proto, když je rapidně omezíte, začne čerpat z tukových zásob, aby splnil Vaše požadavky na spotřebu energie. Vynechává se proto veškeré bílé pečivo a vše, co bylo vytvořeno z bílé mouky, ovoce a samozřejmě tuky. Živíte se hlavně netučným masem (ideální jsou ryby), celozrnným pečivem a zeleninou.

Proteinová dieta
Ať Vás to překvapí nebo ne, je prakticky identická se sacharidovou dietou. Zakládá se na tom samém, jen mate ty, kteří hledají vhodnou dietu svým názvem, protože vyznívá tak, že omezujte proteiny které ale využívá jako hlavní složku stravy.

Po tréninku
Proteiny vs sacharidyJako první věc, po které byste po tréninku měli sáhnout, jsou sacharidy. Nejlépe v podobě nějakého ovoce, které zaručeně obsahuje zdravé, ničím nemíšené sacharidy a to v podobě jednoduchých cukrů, které tělo snadno vstřebá a použije pro "nakrmení" vyčerpaného těla. Polovina nebo celé jablko bohatě stačí.

 

Teprve hodinu až dvě po tréninku si dopřejte nějaké proteiny, které podpoří regeneraci a zároveň i růst svalů. Můžete sáhnout po proteinových drincích, tyčinkách nebo podobných vymoženostech naší doby, nebo si dopřát netučné, lehce připravené maso, které můžete považovat i za odměnu po Vaší píli.

Autor: Pavla Vojtová, Zdroje: LehkaVaha.cz

Nepřehlédněte
Odborníci a firmy
I FEEL WELL
I FEEL WELL
Okres Praha-město
Alikamenty
Alikamenty
Okres Domažlice
Aloika
Aloika
Okres Vsetín
ANDY'S Salon
ANDY'S Salon
Okres Pardubice
ANIČKA
ANIČKA
Okres Zlín
Facebook