Nudí Vás aerobic? Zkuste něco nového!

Publikováno: 16.5.2012Kategorie: Fitness aktivity, Sportovní aktivity

Už vás omrzela zumba, aerobik nebo třeba váš trénink v posilovně a hledáte něco, co vám dá impulz a vrátí motivaci ke cvičení? Poohlédněte se po něčem novém, co vás vytrhne ze sportovního stereotypu! Cvičení vás začne opět bavit, a ještě můžete znovu nastartovat dlouhodobě stagnující hubnutí.

Nudí Vás aerobic? Zkuste něco nového!Funkční trénink

Trendem posledních let je důraz na funkčnost a komplexnost cvičení. I proto se mnoho novinek ve světě fitness inspirovalo fyzioterapií a sportovní medicínou vůbec.

Co to je: Funkční trénink lze velmi zjednodušeně popsat jako cvičení, které tělu umožňuje plnit úkoly výkonněji a účinněji. Při tréninku se zpravidla zapojuje celé tělo, a to tak, že všechny pohyby jsou víceúrovňové. A protože jde o cvičení opravdu celkové, je nutné zapojit i mozek a hlavu - tedy soustředit se na cvičení. Cviky funkčního tréninku jsou na první pohled jednoduché, ale teprve když je vyzkoušíte, zjistíte, že se na ně musíte pekelně soustředit. Funkčním tréninkem navíc můžete trénovat prakticky cokoliv, co chcete (sílu, rychlost, vytrvalost, pevnost), záleží jen na správně zvolených cvicích a pomůckách.

Jak působí: Funkční trénink působí na celé tělo, proto pokud jej budete provozovat pravidelně a především pod odborným vedením, dočkáte se pevného a vyrýsovaného těla.

BOSU

Skvělou cvičební pomůckou, kterou najdete ve stále více fitness centrech, je BOSU.

Co to je: Jde o balanční plošinu, na které lze posilovat, ale i procvičovat kardio nebo cvičit v aerobním pásmu pro hubnutí. BOSU lze navíc využít i při cvičení jógy nebo pilates - takovou lekci učiní okamžitě mnohem intenzivnější a náročnější. Úplně však stačí, když BOSU zpočátku využijete pro své standardní posilování. Jen si zkuste udělat pár dřepů nebo výpadů na zemi a pak na BOSU. Rozdíl ucítíte okamžitě.

Jak působí: BOSU má jednu velkou výhodu. Prakticky u každého cviku intenzivně procvičujete břišní svaly! Je-li vaším cílem štíhlé bříško, neváhejte a vydejte se na svou první lekci.

POWER PLATE

Mluví se o něm, píše, ale vy stále nevíte, co si pod tímto přístrojem máte představit?

Co to je: Velmi stručně řečeno, působí Power Plate na základě principu přenášení vibrací do svalů a ty vyvolávají reflexní svalové kontrakce - stahování. Posilování a cvičení na Power Plate je velmi jednoduché, ale přitom nesrovnatelně účinné. Tvrdí se, že stačí cvičit 3× týdně v krátkých, cca 20-30 minut dlouhých intervalech a výsledky jsou patrné již po měsíci. Navíc lze Power Plate využít i k masáži a relaxaci po cvičení, kdy namožené svaly pěkně uvolní.

Jak působí: Na rozdíl od velmi rozšířeného mýtu není pravda, že na Power Plate zhubnete. Ale za relativně krátký čas můžete vytvarovat postavu a dodat jí ty správné křivky.

Jak to vidí odborník?

Mgr. Petra Jandová, studio business manager Holmes Place, www.holmesplace.cz

"Funkční trénink je konkrétní studiová lekce v rozvrhu, ale také souhrnný název celé škály různých typů cvičení, které jsou vedené funkčně. Funkční tedy může být například i samotná hodina BOSU. Každá "funkční" lekce by měla splňovat následující kritéria: po většinu doby trvání lekce se pohybujete v aerobní zóně, posilujete více svalových skupin současně a zapojíte cviky na hluboký stabilizační systém (tzv. core).

Cvičení na Power Plate je skvělé rychlými účinky za velmi krátkou dobu cvičení. Hodí se tedy pro všechny vytížené a zaměstnané cvičence. Všechna zmiňovaná cvičení ale vřele doporučuji všem, kteří chtějí mít své tělo v rovnováze, bez svalových dysbalancí a chtějí se cítit fit!"

Další novinky ve fitness centrech

Antigravity jóga - jóga na zavěšených pruzích látky, která vám umožní při cvičení "létat".

Kangoorobik - aerobní a vytrvalostní lekce aerobikového typu, ale na skákacích botách s velkou pružinou.

CXWORX - je-li na vás Power Plate příliš statický, a přesto chcete mít vytvarované tělo za 30 minut, zkuste tuto lekci - posilování z řady Les Mills s gumovými expandéry.

Autor: Pavla Maříková, Zdroje: LehkaVaha.cz

Nepřehlédněte
Odborníci a firmy
Klub Diana
Klub Diana
Okres Praha-město
AlfaEnergie s.r.o.
AlfaEnergie s.r.o.
Okres Most
ANDY'S Salon
ANDY'S Salon
Okres Pardubice
ANIČKA
ANIČKA
Okres Zlín
Facebook