Na zimu volají posilovny.

Publikováno: 25.11.2014Kategorie: Sportovní aktivity, Fitness aktivity

Léto je pryč. Teploty se pohybují v těch nižších polohách a tma brzy přichází a pozdě odchází. Luxus venkovního cvičení si můžou dovolit jen otrlí sportovci. Pro ostatní, kteří se nechtějí na zimu rozloučit se sportem, přichází čas, kdy se mohou přesunout do posiloven.

Na zimu volají posilovny. Cvičení v posilovnách má mnoho výhod. Začneme tou nejjasnější: rozličné druhy cvičebního náčiní. Ať už jde o posilovací stroje, které by se Vám možná ani nevešly domů, nebo o všechny možné druhy činek, se kterými můžete postupovat ve váze, aniž by Vám ty lehčí zůstávaly bez užitku ležet doma.
Za příplatek můžete dostat i trenéra, který začátečníkům vysvětlí, jak které stroje používat a jak správně provádět které cviky. Také Vám sestaví cvičební plán podle požadavků, které od sportu máte.

Výborné je cvičení v kolektivu. Můžete poznat milé lidi, se kterými budete moci v létě třeba vyběhnout do přírody za venkovním sportem, a když vedle sebe uvidíte někoho, kdo pilně cvičí, vybičujete se k větším výkonům, než v případě, kdy se na Vás nikdo dívat nebude.

Můžete zkusit několik populárních druhů cvičení:

Aerobní cvičení
Pracuje s tepovou frekvencí, kterou využívá pro stanovení zátěže. Jedná se o lehké cvičení, jako běh, plavání, in-line brusle atd. U sportovce se stanoví maximální tepová frekvence (MTF) a při sportu se udržuje jejích 50-75%. Nejjednodušším způsobem pro výpočet je podívat se do tabulky podle svého věku. Zkušenější sportovci si radši nechají MTF změřit profesionálním doktorem.

Tabulka průměrné MTF podle věku

 

Věk 50 - 75% MTF
Maximální TF za minutu
20 - 30 let 98 - 146 195
31 - 40 let 93 - 138  185
41 - 50 let 88- 131 175
51 - 60 let 83 - 123 165
61 a víc 78 - 116 155

Kulturistický trénink
Vyhledávaný převážně u mužů. Pro budování svalstva nejsou žádné pevné postupy. Měly by se střídat různé posilovací stroje pro různé zatížení svalů. Zvedá se jen o trochu nižší zátěž, než je maximální zátěž, kterou sportovec uzvedne. Počty sérií a opakování nejsou tak velké, ale celkové cvičení je mnohem intenzivnější a vyčerpávající.

Kardio trénink
Spojuje dvě složky: aerobní činnosti (využívá rotoped pro spalování tuku) a fitness trénink pro posílení a formování svalů. Společně tvoří ideální způsob, jak tvarovat postavu. V jednotlivé dny cvičení se vždy kombinuje rotoped a další cviky, například v pondělí na prsa, bicepsy a tricepsy, ve středu na záda, ramena a břicho a v pátek na kvadricepsy, hamstringy a lýtka.

Autor: Pavla Vojtová, Zdroje: LehkaVaha.cz