Na festival na kole? Cyklojízda Rock for People!

Publikováno: 23.5.2012Kategorie: Sportovní aktivity, Fitness aktivity

Pokud máte rádi kvalitní hudbu a super zábavu, tak je pro Vás letní festival určitě to pravé místo. Jak ale skloubit např. rockový festival a (alespoň trochu) zdravý životní styl? Odpověď najdete v projektu Cyklojízda Rock for People!

Na festival na kole? Cyklojízda Rock for People!Na festival nevede cesta jen autem nebo vlakem

Samozřejmě, je to tak trochu kompromis. Co si budeme povídat, na hudebním festivale se moc zdravě většinou nežije... kelímky s pivem, mastná klobása na tácku a mnoho dalších drobných "hříchů". Tak trochu si to můžete vynahradit právě cestou na kole - pomůžete tím sobě i životnímu prostředí.

Informace přímo od zdroje

A abyste věděli, do čeho vlastně jdete, přinášíme Vám rozhovor s Martinem Šteklem, alias Štěkym, který za celým projektem cyklojízdy stojí.

Můžeš našim čtenářům přiblížit projekt Cyklojízda Rock for People?

Je to v podstatě malá příprava na samotný festival. Z Prahy až do Hradce jedeme 2 dny na kolech a přespáváme v Kolíně. Tam se také odehraje malá párty pro účastníky, která zatím snad vždy trvala až do rána :-) Kromě jiného se také jedná o ekologický a zdraví prospěšný způsob dopravy.

Celá jízda je o tom dobře se pobavit, poznat nové lidi s minimálě jedním společným zájmem (Rock for People) a především si člověk odnese skvělý pocit, že se na festival dopravil jen vlastní silou :-)

Jak vlastně vznikl nápad vyrazit na festival na kole? Navíc takhle hromadně. Kolikátý rok už pojedete?

Letos jedeme už ... (chvilka počítání) ... po čtvrté. Před čtyřmi lety jsem četl na webu Rock for People, že bych se mohl částečně účastnit organizace jako tzv. Amebassador. To je člověk, který má nějaký projekt a napomáhá tak festivalu v propagaci. S kamarádem jsme se shodli, že by bylo super jet na festival na kolech. Mám pocit, že to byl jeden z šílenějších nápadů uvedených jako příklad v článku. Oba rádi jezdíme na kole a na festival bychom jeli na kole nejspíš i tak.

Tak jsem napsal Ondrovi z Ameby (Ameba je organizátor RfP) a tomu se nápad líbil. Dohodli jsme pár detailů, naplánovali trasu, přihlásilo se asi 20 účastníků a jelo se na RfP na kolech.

Několik fotografií z cyklojízdy 2011

Drobné defekty je nutné opravitPřestávky jsou poměrně časté, aby každý stíhalTerén není těžký, ale část cesty vede lesemAnděl :o)Každý rád pomůže, aby oprava netrvala dlouhoZasloužený odpočinek a občerstveníTrocha sladkostí nikdy neuškodíHromadná porada

Z Prahy, kde je "Start", je to až do festivalového areálu nějakých 140 km. Účastníci by určitě měli mít nějakou fyzičku a trénink na kole - nebo to zvládnou i začátečníci?

Někomu, kdo na kole skoro nejezdí, se to může zdát hodně. Důležité je si uvědomit, že je to 140 km na 2 dny. Tedy 70 km na den. A zatím většinou se nám dařilo držet průměrnou rychlost někde kolem 14-15 km za hodinu. Takže prakticky nějakých jen 5 hodin čisté jízdy!

Navíc každou chvílí je nějaká zastávka. Někdy jen krátká, ale jsou plánované i "obědové" asi na hodinku. Takže rozhodně může jet i začátečník. A když náhodou přestane zvládat, zavoláme si doprovodné vozidlo a může se dopravit na další zástavku, odpočinout si a pak zase poračovat na kole.

Takže i když na kole třeba jedu 2x za rok a mám starou "kraksnu", můžu se i přes to přidat?

Určitě. Hlavně tu kraksnu dát alespoň trochu do pořádku :-) Také je vhodné jet na horském, nebo nejhůře trekovém kole. Silniční kolo zvládne trasu taky, ale první den by mohlo utrpět drobné škody v lese. Druhý den jedeme sice výrazně víc po silnicích, než po polních a lesních cestách, ale první den jedeme často lesem. Pokud navíc den předtím pršelo, narazíme i na bahno.

Dokonce si pamatuju případy dvou lidí, kteří jeli na kole v ne úplně dobrém stavu a dlouho na něm neseděli. Zvládli cestu v pohodě. Hned první rok dorazil Pavel s malým kolem, než jaké by pro něj bylo vhodné. Ujel to, moc si nestěžoval, ale znovu to nikomu nedoporučuju :-)

Druhý rok přijela Petra s kolem, které mělo "osmičku", samo brzdilo při jízdě a řetěz byl ... no vlastně spíš nebyl :-) Krátký servisní zákrok udělal svoje a Petra celou trasu odjela. A sama na konci říkala, že to celé čekala mnohem horší :-)

Jak je o účástníky cyklojízdy postaráno? Co když se někdo cestou zraní nebo třeba píchne kolo?

O účastníky je postaráno dobře. Tedy doufám že i z jejich pohledu :-) Prakticky všechna zavazadla jim veze dodávka až na festival. Zastaví samozřejmě na noc v Kolíně. Takže na kole každý veze jen to nejnutnější.

Většinou se o píchlou duši postará sám jezdec nebo někdo jiný, kdo je zrovna na blízku. Jsme na sebe při jízdě hodní :-) Od minulého roku s námi ale jezdí "andělé". Jsou to technici profíci a mají s sebou nějaké náhradní díly, duše, lepení a opravu zvládají rychle. Na delších zastávkách dokonce seřídí i brzdy, přehazování a další základní funkce kola.

Dodávka se zavazadly s námi bohužel nejede na každém kroku. Minulý rok jeli "andělé" s vlastním autem a v případě zranění mohli naložit pár lidí do auta. Letos budeme mít takové doprovodné vozidlo zase. Zatím nejošklivější zranění se přihodilo minulý rok. Petra spadla na kostkách a odřela si bok. Rozhodně to nebylo nic příjemněho, ale ani se nejednalo o nic závažného. "Andělé" ji naložili, počkali s ní na další zastávce a o asi hodinku později s námi zase jela na kole :-)

Většinou se o píchlou duši postará sám jezdec nebo někdo jiný, kdo je zrovna na blízku. Jsme na sebe při jízdě hodní :-)

To zní skvěle. Na co dalšího se můžou případní zájemci těšit?

Kromě samotné jízdy, super lidí, doprovodného vozidla a servisu na každém rohu? Už to mi zní dobře! :-)

Ale účastníci se mohou těšit i na další věci. Každý účastník dostane speciální cyklojízdí tričko Rock for People. A když už má být v Kolíně párty, tak ať to stojí za to - několik sudů s pivem a dostatek jídla pro všechny. Maso na grilu i zelenina v dostatečném počtu. Plus na festivalu úschova kola zdarma po celou dobu festivalu. V průběhu festivalu je samozřejmě možné kolo vyzvednout, zajet do města a znovu vrátit bez dalších poplatků :-)

Takže je připravené i občerstvení :o) V Kolíně na ostrově to musí být slušná párty. Odehrálo se zde také něco, co rozhodně stojí za zmínku?

To se odehrává snad každý rok a nejen jedna situace! :-D Co si pamatuju, tak první rok s námi jeli kluci z Wohnoutů a jelikož jsme na ostrově, tak se skočili vykoupat přímo do Labe :-) A to je odtamtud 2 km krásně čistá a teplá pískovna. Před dvěma lety nám v Kolíně zahrála kapela Ginger Ninjas, kteří s námi tenkrát jeli. Ale každý člověk to prožívá po svém a tak jediná šance jak zjisti, co se tam může stát, je jet taky :-)

Jak potom probíhá samotný festival? Všichni se rozutečou nebo se snažíte najít místa na stan u sebe pro 40 lidí?

Někdo se rozuteče za "línějšími" kamarády nebo za těmi, kteří museli v době Cyklojízdy pracovat. Odhadem tak polovina lidí zůstane na jednom místě ve stanovém městečku po celý festival a společně chodíme na koncerty, do města i do rybníka. Jedná se ale jen o dobrovolnou účast a nikoho nenutíme :-) Také čím dřív přijedeme, tím větší šance je, že najdeme dostatek místa.

Naštěstí letos bychom měli mít rezervované místo v běžném stanovém městečku pro účastníky, kteří v přihlášce zadají, že si rezervaci s námi přejí. Důležité je, že budeme v normálním stanovém městečku a ne v PARTAKEMPu. Tam je totiž omezený přístup a tak přátelé, kteří nepojedou Cyklojízdu, by se k nám vůbec nedostali.

Co si pamatuju, tak první rok s námi jeli kluci z Wohnoutů a jelikož jsme na ostrově, tak se skočili vykoupat přímo do Labe :-)

Jak je to vlastně s účastí? Je zájem spíš stoupající anebo jste myslíš dosáhli už pomyslného stropu?

Účast zatím stoupá každý rok. Minulý rok nás jelo asi 40. Odhadem každým rokem přibude kolem šesti až sedmi lidí, což by znamenalo letos jet asi ve čtyřiceti pěti lidech. Nicméně už loni jsme málem pokořili hranici padesáti účastníků, ale bohužel hodně lidí se na poslední chvíli odhlásilo z různých důvodů.

Na stropu snad zatím nejsme. Ale nad 60 lidí by to začalo být organizačně značně obtížné. Tak uvidíme, co přinese letošní rok :-)

Poslední otázka. Jak bys v rychlosti přesvědčil nerozhodného zájemce o cyklojízdu?

Nevím, jestli v rychlosti, ale rozhodně bych řekl, že kdo to zatím nejel, tak neví, jak skvělá akce to je. A dodal bych, že i Elišce stojí Cyklojízda za cestu z Otrokovic do Prahy spolu s kolem a bagáží. Za což má velký obdiv :-)

Děkujeme ti za rozhovor a přejeme hodně šťastných "cyklokilometrů"!

Pár slov na závěr

Přestože, jak už bylo řečeno za začátku, festival není místo pro zdravý životní styl stvořené, dá se s tím něco dělat. Třeba právě Cyklojízdou. My z LehkaVaha.cz to můžeme potvrdit, protože jsme se loňského ročníku sami účastnili. A pro letošek můžeme prozdradit, že od nás všichni v cyklojízdě obdrží malý dárek.

Takže ahoj na kole!

Autor: hp, Zdroje: LehkaVaha.cz