Co pijeme a co bychom měli pít?

Publikováno: 8.11.2014Kategorie: Zdravá výživa, Výživoví poradci a dietologové

Pitný režim je důležitým základem našeho zdraví. Dospělý člověk by měl vypít aspoň dva litry vody. Ale kdo to opravdu striktně dodržuje?

Většinou pijeme, když máme žízeň nebo chuť. A málokdo z nás sáhne po čisté vodě, jak by si představovali lékaři. Ale co s tím? A jaké tekutiny jsou pro nás nejvhodnější?
Výhodou je, že spoustu tekutin získáme i z jídla. Ne nadarmo se říká, že polévka je grunt. Ale spoléhat jen na jídlo se rozhodně nedá. Zběžně si tedy probereme ty nejoblíbenější nápoje.

Co pijeme a co bychom měli pít?Minerální vody
Jsou velmi oblíbené, aspoň když šumí nebo jsou i ochucené. A dokonce jsou i zdravé. To ale jen do určité míry. Lidské tělo dokáže využít jen určité množství minerálů. Zbytek, pokud ho tělo nevyloučí, se usazuje například v ledvinách a tím vznikají i zdravotní problémy.
Čaje
Jsou skvělou a zdravou volbou. Obzvlášť když jsou doplněné bylinkami. Jen s černým čajem by se to nemělo přehánět. Šest hrníčků se svým obsahem kofeinu vyrovná čtyřem šálkům kávy.
Káva
Stále posloucháme, že pití kávy není zdravé, ale vědci dokázali, že tři hrníčky kávy jsou dokonce zdraví prospěšné. Káva sice zvedá krevní tlak, ale pokud ji pijete pravidelně, tlak se vrací do normálu a kofein nadále posiluje srdce. Kofein také pomáhá spalovat tuky, takže pokud jdete cvičit, dosáhnete lepšího výsledku, když nejdřív vypijete šálek kávy.
Džusy
Pokud nejde o laciné náhražky ze supermarketů, které ovoce "neviděly ani z rychlíku", ale dopřáváte si domácí nebo kvalitní nápoje, zasloužíte si pochvalu. Pokud ale rádi sáhnete po levnějších verzích, protože, přiznejme si to: je to lepší než slazené sycené nápoje, nedělejte to moc často. Není to to nejlepší, co můžete pít.

Pivo
Našemu národnímu nápoji se nedá vytknout nic jiného než to, že je to alkohol. Kdyby neobsahovalo procenta, je pivo skvělým výživným nápojem plným prospěšných vitamínů. Kvalitní pivo v rozumné míře podporuje trávení a prozpívá pokožce. Proto je dobré si ho dát třeba k nedělnímu obědu. Ale nepřehánět, sklenička stačí.

Autor: Pavla Vojtová, Zdroje: LehkaVaha.cz

Nepřehlédněte
Odborníci a firmy
I FEEL WELL
I FEEL WELL
Okres Praha-město
Alikamenty
Alikamenty
Okres Domažlice
Aloika
Aloika
Okres Vsetín
ANDY'S Salon
ANDY'S Salon
Okres Pardubice
ANIČKA
ANIČKA
Okres Zlín
Facebook