Alkohol hubnutí nesvědčí: rozmyslete si, co (vy)pijete

Publikováno: 5.2.2013Kategorie: Zdravá výživa, Medicína a kosmetika

Grilování, párty s přáteli, dovolené s all inclusive nebo třeba "jen" večerní posezení. To vše jsou příležitosti, při kterých se ve větší či menší míře konzumuje alkohol. A jak všichni víme, alkohol a dieta k sobě nepatří. Co s tím, když úplně abstinovat nechcete a zároveň si hlídáte linii?

Alkohol hubnutí nesvědčí: rozmyslete si, co (vy)pijeteJe možné, že poctivě dodržujete dietu, pečlivě vybíráte složení svého jídelníčku, pravidelně cvičíte, ale váha přesto ne a ne jít dolů. Viníkem může být právě alkohol, který v sobě skrývá množství tzv. prázdných kalorií. Prázdných proto, že tělu nepřináší žádné další živiny - tj. vitamíny, minerály nebo např. potřebné bílkoviny. Přesto není úplně nutné (pokud nemáte jiné zdravotní důvody) nutit se nepít alkohol vůbec. Je jen třeba vědět, co, kdy a v jakém množství pít.

Tloustnutí "z ničeho"

"Se svými 29 kJ na 1 gram dodává alkohol organismu mnohem více energie než bílkoviny a sacharidy (jejich energetická hodnota je 17 kJ/1 g). Alkohol má téměř srovnatelné množství kalorií jako např. tuk, kde se hodnota dostává až na 37 kJ/1 g. Zároveň je důležité si uvědomit, že kalorie z alkoholu nemají dostatek živin pro zdravý metabolismus, proto urychlují ukládání tuku," vysvětluje nutriční poradkyně Martina Běhalová. "Konzumace alkoholu představuje rizikový faktor pro kumulaci viscerálního tuku, nebezpečného útrobního tuku - kolem orgánů -, který souvisí s výskytem civilizačních chorob."

Na tvrdý alkohol zapomeňte

Obecně se při hubnutí doporučuje nejčastěji bílé víno, popř. střik, který má kalorickou hodnotu ještě nižší. Již o něco méně vhodné je červené víno ? ve stejném množství obsahuje více kalorií než víno bílé, popř. pivo. Naprosto zapovězený by měl zůstat tvrdý alkohol. Jeden panák smetanového likéru (např. Baileys, vaječný koňak apod.) totiž obsahuje téměř pětinu doporučeného denního množství energie pro průměrnou ženu. Podobně nevhodné jsou koktejly, které v mnoha případech představují skutečně kalorickou bombu. Kromě tvrdého alkoholu totiž obsahují i džusy, sirupy, nebo dokonce smetanu, která energetickou hodnotu drinku mnohanásobně zvýší. Taková Pi?a Colada pak může, co se týče kalorií, směle nahradit i jeden bohatší oběd nebo večeři.

Energie obsažená v alkoholických nápojích (ve 100 ml):

 • Pivo 10° - 168 kJ
 • Pivo 12° - 186 kJ
 • Víno bílé suché - 226 kJ
 • Víno červené suché - 257 kJ
 • Whisky - 983 kJ
 • Vodka - 929 kJ
 • Rum - 900 kJ
 • Becherovka - 1 298 kJ
 • Sekt - 431 kJ

Víte jak se dostat z kocoviny? Máme pro Vás několik rad!

Stalo se to už snad každému, kdo pije nebo pil alkohol. Kocovina. Jak se ji nejlépe zbavit, najdete v našem článku: 13 způsobů, jak se zbavit kocoviny

Z alkoholu se ukládá tuk rychleji

"V momentě, kdy pijete alkohol, zaměstnáváte játra jeho odbouráváním. Ta se tak nemohou věnovat své práci, kterou je zásobování krve glukózou, a to ze zásob tuků nebo bílkovin," říká Martina Běhalová. Jsou-li ale zaměstnané oxidací alkoholu a jeho eliminací v těle, nemohou tuto funkci plnit a následkem je dlouhodobý nedostatek cukru v krvi s minimálním spalováním tuků. Nefunguje ani zpracování tuků přijatých během konzumace alkoholu, takže tuk se rychle ukládá do zásob.

4 tipy, jak pít alkohol, když chcete hubnout:

 1. Jste na párty a nechcete ji strávit popíjením džusu nebo koly? Nechte si nalít střik s poměrem vína a vody 1:2. Popíjení takového drinku vám přece jen chvíli vydrží, takže nebudete muset neustále odmítat další nápoj, a navíc díky vodě nebo minerálce doplníte i potřebné tekutiny. Alkohol sám o sobě má totiž tendenci dehydratovat.
   
 2. Pokud je to jen trochu možné, vyhněte se alkoholu, který chutná sladce. Jsou to různé vermuty, portské víno, ale i víno obyčejné s označením polosladké nebo polosuché. Nevhodný je také burčák, který obsahuje poměrně dost cukru. Po sladkých drincích vám kromě kil navíc hrozí také pěkný bolehlav.
   
 3. Při pití alkoholu si dejte velký pozor na to, abyste nejedli více než obvykle. Alkohol totiž podněcuje chuť k jídlu, a tak často sáhnete i po tom, co byste jindy obešli velkým obloukem - ať jsou to různé pochutin typu oříšky, brambůrky, salámy, nebo tučné sýry. To vše se na mnoha společenských akcích přímo nabízí.
   
 4. Přehnali jste to s alkoholem a probudili jste se nejen s kocovinou, ale také s výčitkami, že jste porušili svou dietu? Nezoufejte a především neházejte flintu do žita. Pouze druhý den zařaďte detoxikační dietu - vypijte alespoň 3 litry čisté vody a zaměřte se na čerstvé potraviny - především zeleninu a ovoce. Nejen že vám bude lépe, ale také pročistíte své tělo od alkoholových škodlivin.

Autor: Pavla Maříková, Zdroje: LehkaVaha.cz

Nepřehlédněte
Odborníci a firmy
I FEEL WELL
I FEEL WELL
Okres Praha-město
Alikamenty
Alikamenty
Okres Domažlice
Aloika
Aloika
Okres Vsetín
ANDY'S Salon
ANDY'S Salon
Okres Pardubice
ANIČKA
ANIČKA
Okres Zlín
Facebook